Kiscserkészek vagyunk, szóval még hiszünk a sportolói fair-play-ben, az athletes first szintű bullshitekben, blablabal. De tényleg! Néha olyan jó azt gondolni, hogy a bajnok sportolóink erkölcsi géniuszok, a tisztesség és a kiváló morális értékrend hírnökei. Persze nincsen így, de legalább összeszedtünk öt olyan esetet, mely visszaadhatja néhány percre a hitünket a sportban.
Most is szavazzatok ti a végleges sorrendre!
Szántói Szabó Tamás
Szántói, aki a Vasas SC kajakozója 2018-ban a ifjúsági maratoni országos bajnokságon sérült társát (akivel egyébként teljesítették a távot is) karjaiban vitte be a célba. Csak hogy érthető legyen ebben a szakágban nem elég több mint 20 km-et lapátolni, hanem a végén a célbaérkezéskor még egy rövidebb sprint is következett!
Az akkor 19 éves Szántói Szabó Tamás a Magyar Fair Play Bizottságtól vehette át a fair play cselekedéért a díját mivel társa, Szabó Dominikkal az ifjúsági maratoni országos bajnokságon a 22 kilométeres táv közben megsérült.
„Az első fordulót jól vettük, és folyamatosan jöttünk előre, már a 4. helyen haladtunk. Kialakult egy négyes boly, abban haladtunk. Mivel folyamatosan dőltünk, valószínű nyomtam egy ideget a lábamban, ami elzsibbadt, így amikor kiszálltam, a térdem összecsuklott. Az első futást még teljesítettem, de utána egyre rosszabb lett, az utolsó előttinél már Tomi vitte a hajót egyedül, én meg valahogy elszökdeltem a távot. A futam végefelé már a kormányzás is nagyon nehezen ment, mondtam neki, hogy muszáj lesz segítenie a futásnál. Vissza is jött értem, miután elvitte a hajót, átkarolt, és együtt mentünk be, én mellette szökdeltem egy lábon. A nyolcadik helyről kezdtük a végén az evezést, és aztán így is sikerült beérni a hetedik helyre. Szó szerint nagyobb tapsot kaptunk a döntő végén, mint a győztes. A versenybírók is tapsoltak, de nemcsak a futásnál, hanem az egész verseny végén is. Sokan azt mondták, mi vagyunk az igazi győztesek.”
Szántói Szabó Tamás megerősítette, eszük ágában sem volt feladni akkor a versenyt. „Végig kérdezgettem Dominikot, hogy bírja-e, hogy érzi magát, de azt egyszer sem kérdeztem tőle, hogy kiálljunk-e.”
Brávó srácok, le a kalappal a még romlatlan versenyzők előtt!
Csoknyai László
Az Atomerőmű SE judokája azzal érdemelte ki a fair play díjat, ahogy legyőzőtt ellenfelével bánt.
Csoknyai László ugyanis az olimpiai kvalifikációs tornán három ellenfelét is legyőzte, majd a harmadik helyen végzett. A bronzmeccsen a brit Max Stewart volt az ellenfele, aki egy akció után szerencsétlenül ért talajt és bár többször próbálkozott visszatérni sérülése annyira súlyos volt, hogy nem tudta folytatni a versenyt, így feladta a további küzdelmet.
Csoknyai ekkor karjaiba vette és levitte a szenvedő Stewartot a szőnyegről. A magyar versenyző a búcsúmeghajlásról sem feledkezett el.
Az ellenfelet elsősorban nem legyőzni, hanem tisztelni kell! Respect. Earned.
Sárosi Laura
A franciaországi Európa-bajnokságon Sárosi Laura tollaslabdázó a negyedik kiemelt Karin Schnaasével találkozott, a mérkőzés első szettjében a német versenyzőnek elszakadt a cipője, és gyakorlatilag használhatatlanná vált. Ráadásul a szabályok értelmében nem tarthatott szünetet, hogy újabb pár cipőt hozzon, ám a magyar lány a nála lévő váltócipőt adta oda ellenfelének, aki később megnyerte az egyórás, rendkívül szoros mérkőzést.
„A bíró odajött, és megkérdezte, mi legyen. Ránéztem a német lányra és megkérdeztem, hányas a lába, szerencsére pont akkora volt, mint az enyém. Volt a táskámban egy váltócipő, mivel én egy másik versenyről jöttem az Eb-re, ezért azt odaadtam neki és pont jó volt a lábára. Meg sem fordult a fejemben, hogy ne így cselekedjek. Azt hiszem, a legtöbb sportoló ugyanígy tett volna. Az Eb az utolsó verseny volt a kvalifikációs időszakban, ráadásul nagyon értékes pontokat lehetett szerezni. Ha legyőztem volna Schnaasét és továbbjutok, szinte biztosan meglett volna a kvóta, mert rengeteg pontot kaptam volna. A mérkőzés után is úgy éreztem, hogy helyesen cselekedtem, nem lennék boldogabb, ha úgy lenne kvótám, hogy a fair play szellemét nem tartom a szemem előtt.”
Csak mi érezzük, hogy a rivaldafényt kevésbé megkapó sportágak és sportolók inkább emberek tudnak maradni? Köszönjük Laura!
Gosztonyi László Péter
Nemzetközi Fair Play díjat kapott a fiatal Gosztonyi László Péter, aki talán sokaknak eszébe sem jutó tettet hajtott végre tulajdonképpen saját maga "ellen". Az történt ugyanis, hogy a magyar bajnokság 1000 méteres távján az akkor 13 éves versenyzőt győztesnek hirdették ki a célba érkezés után. Más ilyenkor valószínűleg már saját magát ünnepelteti, de Laci nem így tett. Ő másképp érezte a finist, szóval jelezte a bíróknak, hogy szerinte nézzék meg újra az a célfotót. Neki lett igaza, a fotó alapján nem ő, hanem egyik rivális versenyzőtársa lett a táv győztese, ő pedig így második helyen végzett.
No comment. 13 évesen ilyen morális elvek mentén élni dícséri nem kizárólag őt, hanem szüleit, edzőjét is!
Szilágyi Áron
A hazai rendezésű világbajnokság talán legvitatottabb összecsapása a férfi kardozók csapatversenyének döntője volt, melyen a magyar csapat 44-45 arányban maradt alul a dél-koreai válogatottal szemben.
Aki járt a helyszínen az emlékezhet a vívóversenyektől teljesen idegen szurkolói megnyilvánulásokra, felhördülésekre, melyet a hazai csapat vereségére kiválóan asszisztáló bírópáros ténykedés hívott életre. Bár sokan azt gondolhatják, hogy a vívás tök objektív, ha van találat ott a pont, ha nincs akkor nicsen, ez azért nem ennyire egyszerű. Sokat elmond a rendezők véleményéről, hogy a döntő után azonnal felmentették a zsűripárost, amely sokak szerint csúnyán belenyúlt az összecsapásba. Az újságírók több kérdést is intéztek a vívókhoz ezzel kapcsolatban, de a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron így felelt:
Természetesen voltak kétes találatok, de nem emiatt kaptunk ki, nem szeretnénk erre fogni a vereséget.
Nem minősített, nem keresett kifogásokat. Ez van! Ezután csapattársaihoz fordult, és kérdésére Szatmári András, Decsi Tamás és Gémesi Csanád is megerősítette ugyanezt. A FIE illetékesei már akkor jelezték, hogy sportszerűnek tartják a nyilatkozatot, és a csapat tagjai utóbb meghívót kaptak a közgyűlést követő gálavacsorára, ahol Aliser Uszmanovtól, a nemzetközi szövetség elnökétől vehették át a fair play díjat.
Tetszik, nem tetszik Szilágyitól pont ezt vártuk! Ennek a srácnak tutti két gyerekszobája volt. Minden tisztelet neki!