fazonra igazítjuk a magyar sportolók és fan-ok szőrzetét...

SPORTBARBER, a sportbarbár

Az 5 legjobb magyar sportolói nickname

2020. január 29. - BARBER SPORT

Könnyed témával vezetjük fel reményeink szerint hosszúra nyúló sorozatunkat: az 5 legjobb magyar sportolói nickname-ről szól ez a rövid szösszenet. Figyelem, ez egy lista és nem sorrend, szóval mindenképpen szavazz a végén! Ja, és persze szubjektív, szóval lehet, hogy valami szerinted pont kimaradt…

 

Atom Anti - Kovács Antal

 A kiváló, de a 92-es barcelonai olimpiáig az ország nagy része számára tök ismeretlen egyetemista judoka úgy szerzett aranyat, hogy itthon a nagy öröm és ünneplés közepette csak egy kérdés marad: ki franc az a Kovács Antal?

Nos, Kovács 72-ben született Pakson és természetesen a helyi atomerőmű versenyzője volt. A közel kétméteres Anti máig az atomvárosban él és dolgozik, persze pályafutása után sporttapasztalata és a magához való esze okán nem éli a kiégett sportolók tragikus életét: számtalan társadalmi kezdeményezésben vesz részt, dolgozik a PTE Természettudományi Karán és a Paksi Atomerőmű SE ügyvezető elnöke is egyben.

A sugárzóan jókedvű Anti kézenfekvő, hogy egyik kedvenc amerikai rajzfilmhősünk, Atom Anti a hangya nevét kapta. Ez nyilván inkább köszönhető a 2-es blokk közelségének, mint hihetetlen energiáinak, de ettől még jár a pont.

befunky-collage-17.jpg

Iron Lady - Hosszú Katinka

 Katkát az hiszem nem kell bemutatni senkinek, meg egyébként is lusták vagyunk felsorolni az a sok eredményt amit férjével közös munkában Dinamic Duo-ként elértek. Katinka azóta elvált, talán egy kicsit korrodálódni is kezdett már, de tény, az első igazi sportbrandet (saját magából) ő építette fel sokak örömére, kevesek bosszúságára.

A Pécsen született (1989), de pályafutását Baján elkezdő sportolónő elgondolkodtató módon egy olyan életkori szakaszban alkotott hatalmasat, amikor az úszók nagy része inkább már a visszavonuláson gondolkodik. Ebben kétségtelenül nagy szerepe volt korábbi edző-férjének, Shane Tusupnak, rossznyelvek szerint némi NFL-ből átmentett technológiának. 

Az Iron Lady nick-et 2012-ben Pekingben kapta, amikor megkérdezték tőle, hogy miből van, vasból? Innen aztán nem volt megállás, Tusup jól látta meg a lehetőséget, hogy erre a vonatra fel lehet és kell is ülni, mi pedig örülhettünk az iron lady-s képregénynek, tápkiegnek, shakernek, könyvnek… Talán egy picit túl is tolták a biciklit, de a nick okán jár a pont.

befunky-collage-16.jpg

Kazal - Buzánszky Jenő

Az aranycsapat legendás hátvédje egy olyan korban alkotott, amikor inkább vicces becenevekről beszélhettünk, mintsem valódi nickname-ről és ezek is inkább kedveskedő becézések voltak, mintsem valami feleslegesen sokat mondani akaró és megerőszakolt (csonttörő, kobra, stb.) eposzi jelzők.

Jenő bá' egy igazi legenda és persze legendássá vált a szurkolók bekiabálásából lett beceneve is, melyet elmondása szerint “magas homlokának” és ennek okán némi "kazallászlói" hasonlóságának köszönhet. (bár idősebb korban vált ez a hasonlóság feltűnővé)

Kazal egyébként 49-szer húzhatta fel a válogatott mezt, játszott az évszázad mérkőzésén és az 54-es VB-n ezüstérmet szerzett csapat tagja is volt. Ott a pont.

befunky-collage-19.jpg

Madár - Erdei Zsolt

Egy ország együtt gyűlölte a német f@stalicska Univerzum Box Promotion nevű "képződményt", ahogy Madárnak próbáltak folyamatosan keresztbe tenni karrierje utolsó szakaszában. Ez is mutatja, hogy eredményei, közvetlen stílusa, szerethető személyisége (és sportvezetőként főként naivitása) tette olyan népszerűvé a kiváló boxolót, bár Kovács Carmina Buránája után a Republic slágere inkább komikusnak, mint félelmetesnek hatott bevonuló zeneként.

Az eredetileg Madarász becenévre hallgató Erdei szerint nagyjából 11 éves lehetett, amikor egy edzőtáborban a környék madarai különleges késztetést éreztek, hogy az ő szobáját látogassák. Egyik este aztán egy berepülő cinege kisebb riadalmat okozott, mert a Zsoltika a fél tábort felébresztette, miközben a madarat akarta kitessékelni akkor már a folyosóról. Így lett Madarász, majd az idők során Madár és persze a 212 amatőr és 34 profi győzelmet begyűjtő Erdei a magyar boxsport kétségtelenül legszimpatikusabb egyénisége. 

befunky-collage-20.jpg 

Öcsi - Puskás Ferenc

Az első igazi magyar sportmárka, sokáig a gulyás-pörkölt-Piroska mellett hazánk igazi "eposzi jelzője" a kiváló Puskás Ferenc.

Öcsi, vagy sokunknak Öcsi bácsi életét és viszontagságait a mai generáció talán már megérteni és átérezni nem képes. Egy olyan korban élt, amikor a disszidálás szó a nyelvünk és gondolataink mindennapos és szerves részét képezte. 

Az Aranycsapat legendás kapitánya, a valaha élt legnagyobb magyar futballista ugyanis 56 után nem tért vissza Magyarországra, amiért az akkori rezsim dicstelen bosszút állt. Az ellehetetleníteni próbált sportoló két év és 18 kiló túlsúllyal később a Real Madrid “legfelelőtlenebb” játékosvásárlásából azonban klublegendává lett. Itt, Spanyolországban aztán nevének spanyol becézését (Pancho) kapta becenévként.

A 10 éves korában hamis igazolással és álnéven a Kispest kölyökcsapatába került Puskást néhány évvel később kezdték saját játékostársai Öcsinek szólítani, így ragadt rá beceneve és vált igazi fogalommá. Clutch pont.

befunky-collage-21.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://sportbarber.blog.hu/api/trackback/id/tr6815435178
Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása